“Nevděk světem vládne”

“Nevděk světem vládne”

 

 

“Nevděk světem vládne”. Moja obľúbená fráza z môjho obľúbeného filmu Jackie Brown. Pravda, použitá v inom kontexte, než tam, ale to je na iný, príjemnejší, príspevok. Tento “článok” totiž nebude o filmoch, a rovnako nebude ani príjemný. Hovorí o tom, ako priemerný krčmový / nekrčmový občan je vlastne cieľová skupina, ktorú je nemožné uspokojiť.

Ako iste viete, alebo možno aj neviete, spolu s popradským OZ Pre Mesto, už niekoľko rokov spolu organizujeme akúsi náhradu popradského kultúrneho leta, a to festivaly VIVA ITALIA  a MADE IN SLOVAKIA. Každý z týchto dvoch festivalov má svoju jedinečnú atmosféru, a každý z nich sa venuje inej tématike.
VIVA ITALIA je nápad podtatranského talianskeho slováka, Fabia Bortoliniho, kde vždy začiatkom leta v júni prinesie na popradské námestie rýdzo talianskych “stánkarov”, a tí so sebou privezú vždy parádne jedlo a pitie, a v neposlednom rade aj svojej kultúry. V týchto dňoch teda si ľudia v našom malom meste môžu priamo na námestí dať naozajstné espresso alebo capuccino, ochutnať prosciutto alebo sa trochu doliať talianskym vínom a k tomu im zahrajú bluesmani, gitaristi, speváci, odprezentujú fotografi, maliari atď… Skrátka niekoľko fajn večerov, ktorých účelom je, aby sme tu aj so svojim “lokalpatriotizmom” úplne nezaprdeli a videli aj niečo iné, než Redutu a halušky.
Festival MADE IN SLOVAKIA je naopak čisto slovenským festivalom, alebo skôr jarmokom, kedy sa vždy prvých pár dní v auguste na námestí zídu stánkari a remeselníci z celého Slovenska, predávajú svoje produkty, jedlo, pitie a dobrotky. A každý deň vystúpi priamo medzi kostolmi niekto zo známejších slovenských interpretov. V posledných rokoch sme na tento festival priviezli napríklad Lavagance, Hex, Polemic, No Name, Katku Knechtovú atď, a pred “veľkými” koncertami sa prezentujú miestni hudobníci a nezabúdame ani na detský program. Otcom tohto festivalu je zakladajúci člen OZ Pre Mesto, Ondrej Kavka.

Prirodzene, príprava eventu takýchto rozmerov nemôže stáť len na týchto dvoch ľuďoch, každoročne sa teda zíde už viac menej stabilná partička ľudí, ktorých k práci motivuje to, že ich mesto neskončí v nekultúrnej letargii, chcú ho aktívne rozvíjať a vylepšiť spoločenský život, ktorý aj vďaka nim už niekoľko rokov nestagnuje. A aby som nezabudol dodať, túto aktivitu robia všetci ZADARMO a v čase svojho osobného voľna. Berú si dovolenky z práce, a obetujú svoj čas, ktorý by nepochybne vedeli zainvestovať aj do niečoho iného, lepšieho než je práca od nevidím do nevidím. Väčšina z nich sa aj aktívne angažuje v OZ Pre mesto, ich členstvo je takisto dobrovoľné a všetky aktivity, ktoré preň robia, robia bez nároku na honorár.

Ale prečo toto všetko vlastne píšem?? Pretože každým rokom, ktorým my vylepšujeme dianie v Poprade, suplujeme oddelenie kultúry na Mestskom úrade a venujeme tomu svoj čas, je spätná odozva od ľudí (pre ktorých to robíme) stále horšia a bez akejkoľvek konštruktívnej kritiky. A čo je ešte smutnejšie, obdobné reakcie prichádzajú aj od niektorých poslancov mestského zastupiteľstva, ktorí dodnes nepochopili, že s nimi ťaháme za jeden povraz.

Neustále útoky na nás, drzé a vymyslené vyjadrenia a obvinenia, že peniaze, ktoré každý rok krvopotne zháňame hlavne zo súkromných zdrojov, rozkrádame a asi si snáď za ne kupujeme žlté kabriolety. Len samé nenávistné a závistlivé komentáre, hlavne od ľudí “čo by to urobili lepšie a za polovičku”. Po zmene vedenia mesta v minulom roku, sa konečne do našich aktivít zapojilo aj mesto, podporilo nás a dokonca finančne zaparticipovalo formou príspevku z OOCR Vysoké Tatry.
No už sa nemôžem dívať na to, ako závistlivé pohľady z radov poslancov mesta a aj ľudí, ktorí radi veľkohubo vykrikujú namiesto toho aby konali, ničia naše niekoľkoročné úsilie a tvrdú prácu, ktorej výsledkom je to, že do Popradu v lete napríklad prúdi stále viac turistov a mesto sa môže konečne odprezentovať aj niečim iným, ako stagnujúcim hokejovým klubom a aquaparkom. Obdivujem ľudí, s ktorými na týchto akciách pracujem, a ktorí ani po tom, ako nám neustále niekto hádže polená pod nohy, nestratili motiváciu a vieru v to, že to celé má nejaký zmysel.

Na záver by som len rád odkázal, že ak sa našim miestnym neprajníkom nepáči, že “ťaháme do Popradu talianov a ich žrádlo, čo máme u prdele” (čo je pre mňa nepochopiteľné, talianska gastronómia patrí medzi celosvetovú špičku), s veľkou radosťou si vypočujeme ich konkrétne návrhy, ako inak by prispeli ku skultúrneniu letných mesiacov v Poprade.
A ak sa im nepáči, že na slovenskom jarmoku sa žúčastňujú aj predajcovia z iných krajín, pokojne sa ich pokúste vytlačiť svojimi produktami a službami, budete u nás mať dvere otvorené.

A hlavne, že od našej práce nás neodradia ani neprajníci, a ani zadubení hlupáci, čo na nás ukazujú prstom s fiktívnymi obvineniami. Za našou prácou a jej dosahom si stojíme a vždy stáť budeme…

 

Juraj Iždinský,

konateľ agentúry Dirty Harry Agency, dodávateľ umelcov na festivaly MADE IN SLOVAKIA a VIVA ITALIA

6 thoughts on ““Nevděk světem vládne”

 1. zdravim

  ja len kratko , mam predajnu na namesti a chem vam vyjadrit podporu a ked budem mat cas a energiu tak aj pomozem ….len treba dad vediet kedy a kde a scim lebo nemam absolutne predstavu co to obnasa ….

  pekny den

  1. Dobry den p. Kocis,

   vazime si kazdeho, kto ma zaujem prispiet k nasim aktivitam. Obratte sa prosim na web http://www.premesto.sk, mozete sa zapojit priamo do OZ, ktore zdruzuje podnikatelov na namesti, alebo priamo v lete ked budeme potrebovat roznu pomoc pri organizovani, s cim sa urcite ohlasime, ked to uz bude aktualne! :)

   pozdravujem Vas a prajem vam pekne dni,

   Juraj Izdinsky

 2. LEN VĎAKA TÝMTO PODUJATIAM SA V LETE CELÉ MESTO NAPLNÍ, ožije a je sa načo tešiť ! Atmosféra ktorá v meste vznikne je neporovnateľná oproti ostatným letným dnom v Poprade! Absolútne ma nenapadlo hľadať chybičky nakoľko cely koncept je nanajvýš uspokojivý! Velka vďaka organizátorom a dobrovoľníkom !

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *